Amikor 2016 októberében eldöntöttem, hogy december 31-ig nem vásárolok ruhát vagy kiegészítőt, nem tekintettem kihívásként a dologra. Egyetlen egyszer éreztem, hogy „Úúúgy vennék valami göncöt!”, de ahogy jött, úgy el is múlt a feszítő érzés. A kolléganőimmel rendszeresen beszéltünk arról, hogy majd január 2-án, hétfőn nem a szerkesztőség felé veszem az irányt, hanem egész nap turizni fogok. Nem így lesz. Másképp döntöttem. Október 11-én, ebben a cikkben írtam arról, hogy év végéig nem vásárolok ruhát sem turiban, sem magyar tervezőknél, sem máshol.
Most, január 1-jén úgy gondolom, hogy simán kibírom április 11-ig – azaz fél évig –, hogy nem veszek új ruhát vagy kiegészítőt.
Ennek több oka is van:
Nincs szükségem új ruhákra. Úgy érzem, elég ruha van a szekrényemben, feleslegesnek tartom, hogy újabb és újabb darabokat vegyek.
Szeretném minél jobban kihasználni a szekrényemben lévő ruhadarabokat. Ehhez szükségem lesz jó adag kreativitásra, de alig várom!
Szeretném újrahatározni a stílusomat. Ismét kicsit hippisebb, bohémabb, ugyanakkor az eddiginél dögösebb irányba kerültem. Nem akarok új darabokat beszerezni addig, amíg nem látom, mire lenne szükségem.
Ruhavásárlás helyett másra költök. Inkább varrónők munkájára, akik megjavítanak és átalakítanak már meglévő darabokat. (Ezenkívül: tanfolyamra, hogy megtanuljam a kalligráfiát, újra felevenítsem a rajztudásomat, vagy akár újra megtanuljak varrni.)
Hogyan fogok így változatosan öltözködni 2017-ben?
Ahogy az Instagram-oldalamon már láttátok, rajzoltam egy vázlatot, amely a legjobban kifejezi majd a ruhabeszerzéssel kapcsolatos elképzeléseimet 2017-ben – és remélem, utána is.
1. Vásárlás
Bár a vázlat számozása abból a szempontból rossz, hogy nem ennek kell állnia az első helyen, de abból a szempontból elsődleges, hogy erre fogok majd a legkevesebbet költeni.
Új, de akár használt ruhadarabok vásárlása – teljesen mindegy, hogy turkálóból, a fenntarthatóságot szem előtt tartó magyar tervezőktől van szó – nem szerepel az elsődleges terveim között.
Ez nem jelenti azt, hogy nem találkozom velük, nem mutatom be nektek őket, hiszen
számtalan olyan hely és alkotó van, akiket meg kell ismernetek ahhoz, hogy tudatosabban vásároljatok.
Egyedül a születésnapom lesz nehéz időszak, mert azt terveztem, meglepem magam egy új szemüvegkerettel – magyar készítőtől vásárolnék –, de a fogadalmam miatt a születésnapomat majd áprilisban ünneplem ajándékkal.
2. Varrás
Korábban ismerkedtem a varrással, a legnagyobb remekművem egy farmer és egy pizsamanadrág voltak. Az utóbbit éveken (!) keresztül viseltem, mert valamilyen csoda folytán tökéletesre sikerült, kényelmes volt, jó anyagot fogtam ki.
A varrás olyan szinten érdekel, hogy ne szeppenjek meg, ha valamit át kell alakítani, de ennél profibb módon sem helyem, sem időm nincs elsajátítani ezt az egyébként nagyon komoly és nehéz szakmát.
A terveim között szerepel olyan varrónők bemutatása, akikhez ti is bátran fordulhattok.
Remélem, ti is ajánlotok majd nekem néhányat. Illetve nagyon érdekel a varrónők magyarországi helyzete, remélem, sok érdekes interjút tudok készíteni idén.
3. Cserebere
A munkahelyemen – nem csak a mostani, hanem a korábbi szerkesztőségben is – teljesen bevált dolog volt a félévente rendezett ruhacsere. Mindenki behozta azokat a ruhákat, kiegészítőket – de még a körömlakkokat is –, amelyekre nem volt már szüksége és bedobta a közösbe.
Le kell hozzá fektetni bizonyos szabályokat ahhoz, hogy ne legyen sértődés – erről később bővebben –, de a tapasztalataim szerint eddig mindig mindenki talált valamit, aminek örülhetett.
Utána pedig olyan jó látni, ha valaki az egyszervolt ruhátokban jön dolgozni, és csak úgy ragyog.
4. Kölcsönzés
Akinek van testvére, unokatestvére, az tudja, hogy a ruhadarabok egészen elképesztő utazáson vesznek részt a családtagok között. A kinőtt és megunt holmik a rokonok számára kincsekkel érhetnek fel.
Egészen különlegesek azok a ruhák, amelyek oda-vissza vándorolnak az alkalmi tulajdonosaik között.
Arra biztatok mindenkit, hogy kérdezzen rá a kolléganőknél, barátnőknél, ha szüksége van egy alkalmi ruhára, kosztümre, blézerre, cipőre. (Aki már most tudja, hogy jelenése lesz néhány esküvőn, izzítsa a barátnőit.)
A kölcsönzéshez természetesen nagy bizalom kell, a ruhák megbecsülése, a tulajdonosaik iránti tisztelet – lehányni, leenni, elszakítani, széttáncolni egyetlen kölcsönruhát sem illik. A bókokat begyűjteni viszont annál inkább.
A ruhakölcsönzés külföldön egészen zseniális minivállalkozásokban valósul meg jelenleg. Itthon – egyelőre – nem ismerek olyan helyet, ahol a legmenőbb ruhákat lehetne kikölcsönözni vagy lízingelni, de ez egy olyan új üzleti modell, amiről szívesen mesélek majd.
5. Meglévő darabok maximális kihasználása
Minden nap kinyitom párszor a szekrényemet. Minden nap szembesülök azzal, valójában mennyi ruhám van. Ezért is éreztem december vége felé közeledve, hogy kitolom ezt a projektet, és felfedezem a régi darabokat. Megpróbálom őket minél változatosabban viselni, és ezeket rendszeresen megmutatom majd nektek itt és az Instagramon is, hátha ti is követtek egyik vagy másik kihívásban.
Azokat, amelyeket nem hordok, vagy már nem illenek hozzám, elcserélem a barátokkal, kollégákkal vagy kölcsönadom – akár évekre is.
Én így kezdem 2017-et. És ti mit fogadtatok meg?
2017.01.20. at 22:12
Szia
Most találtam a blogodra, és nagyon megörültem: Én június óta nem veszek ruhákat magamnak, bár kicsit csalok, mert itthon vagyok a kislányommal. Így azért egyszerűbb az élet, de egyben elgondolkodtató is, hogy körülbelül ugyanazt a 10 darabot hordom mindig.
Egy évet céloztam meg, meglátjuk mi lesz.
2017.01.23. at 09:38
De jó! Nagyon kíváncsi vagyok a tapasztalataidra 🙂
2017.02.02. at 10:57
Szia
Tetszik a történet nagyon,… ügyes vagy!
Karácsonykor vásároltunk utoljára feleségemmel, de most rá csatlakozunk a fogadalmadra mi is. 🙂
A földÉRt és mindenkiért!
2017.02.05. at 01:14
Szia Gergő!
Köszönöm:) Nagyon úgy vagyok vele, hogy viszem még tovább, de közben egy csomó dolgot szeretnék kipróbálni és megmutatni itt a blogon, szóval nagy a dilemma. A viszlatfastfashion@gmail.com-on szívesen olvasom majd a beszámolótokat, ha túl vagytok a fél éven. Szívesen közreadom az engedélyetekkel a tapasztalataitokat.
Eszter
2017.02.04. at 11:36
Szia! Mi ezt az utat végigjártuk már a lányommal, 2015-ben nem vásároltunk ruhákat, kiegészítőket, és mindennap más összeállítást viseltünk, s egy blogban dokumentáltuk. (az Evie&Barbie -n megtalálhatók vagyunk az interneten és inkább napi posztokkal a Facebookon). Könnyebb volt,mint gondoltuk! A felesleges ruhákat gardrobvásárra vittük, eladományoztuk, ruhacserét is szerveztünk. Azóta tudatos vásárlók lettünk – a végső cél a minimál gardrob sincs túl messze. 🙂
2017.02.05. at 01:16
Kedves Evelin!
Le a kalappal előttetek! Szívesen beszélgetnék erről veled – gondolom, előttem már mások is megtették. Örömmel írnék rólatok a blogon. 🙂
Eszter
2017.03.29. at 23:03
Kedves Eszter
Olvasom a blogod egy ideje, követem a Viszlátfashion Istagram oldalad. Jó, hogy elindítottad ezt a mozgalmat, mert hiszem, hogy mozgalommá fogja (méginkább) kinőni magát. A fiataloknak is már tini korban ilyen mintát kell mutatni, amit Te, hogy bizony nem kell behódolni a világi trendeknek. Lehet másképpen is divatosnak lenni.
Klassz, hogy ennyi hónapig nem vásároltál ruhát. Írj még erről, izgalmas, ahogy részletesen írsz az élényeiddel ezzel kapcsolatban.
Megosztom a magam történetét. Általános iskolás korom után az anyagi nehézségek miatt régi ruhákba öltöztem, majd turis darabjaim voltak, amikor elkezdtem dolgozni egy iskolában. Alap darabok híján hippisnek, bohémnak volt mondható a stílusom. Látszott, hogy turiból öltözöm, hiába próbáltam színekben is jól kihozni a legjobbat a megjelenésemből. Utána pedig hiába volt pénzem, mégis mindig a turkálós megoldást választottam (szegénységtudat). Nem olyan rég óta ért oda az életem, hogy üzletekben is várárol(hat)ok ruhát. Végre nem úgy nézek ki, mint egy szakadt csóró. Most viszont, a tudatosság jegyében tudom mit tegyek: meglévő kis gardróbomhoz viszonyítva veszek meg mindent. Van fekete kisruhám, sok alap darabom, ingektől kezdve kis fekete cipőig. Viszont azért volt jó a blogod látni, mert adott egy tudatosságot. Hogyan használhatom ki pl. 10×10 gardróbkihivással a darabjaimat. Egy éve élek Belgiumban, ahol azt hittem, mivel nagyon jó az átlagéletszínvonal, hogy itt minden nő trendi és mint a francia divatlapokban láttam; nagyon elegáns és divatkövetőbb. Koránt sem… itt még a holland nyelvtanárnőm is kopott barna csizmában jár, ki tudja hány évesben. Nagyon elcsodálkoztam. Magyarországon mindenki tipp-topp, viszont nincs márkás ruhája feltétlen, itt meg egy szép lány azt se szégyelli, ha ugyan márkás a táskája, mégis kopott. Mert nem akarja magára akasztani, hogy hahó, én gazdag vagyok! Mert itt Belgiumban ez nem téma. Itt lezserség van, hódítanak a nagy színes sálak, ami praktikus okokból is lóg a nyakakban, ugyanis közel a hideg tenger, a szeszélyes széljárásával. Úgyhogy teljesen megváltozott a szemléletem. Megveszek egy-egy jó darabot, és addig fogom hordani, míg el nem kopik. Mert ez járható út, és nem szégyen. Ez környezettudatosság. Pl. most hétvégén voltam egy olyan szervezet használt ruha vásárán, akik a “zöld” oldalon állnak. https://www.instagram.com/emptyshopmechelen/ Rengetegen voltak hétvégén a megmozduláson, az idő is kedezett a vásárnak. Belgiumban egy turiról tudok (De Kringwinkel), ahova az itteni lakosok viszik be, vagy bevitetik kijelölt időpontokba a már nem használt ruháikat, tárgyaikat. A textilkonténerek mellé is sokan leteszik a ruhákat, nem dobják bele, hogyha esetleg kell valakinek, az elvihesse.
Karizmatikus keresztény vagyok, és az, hogy tudom, hogy Isten gyermeke vagyok, még ad egyfajta tartást. Jézust, amikor keresztre feszítették, a ruháján megosztoztak. Miért? Mert annyira jó minőségű ruhát viselt, hogy nem tépték szét, inkább egyben egyikük megkapta. Istenhitem abban is segít, hogy jobban elfogadjam magam, és ne borzadjak el magamtól, mert tudom, hogy Isten nagy műgonddal teremtett és álmodott meg engem. A barna egyszerű hajam se akarom már festetni akkora hévvel, a homokóra alakomat is egyre többször merem hangsúlyozni.
Régebben aggódtam, mi lesz a világ sorsa, ha így halad a környezet kizsákmányolása, ha ilyen igazságtalanságok vannak a társadalmi ranglétrában. Mára úgy gondolom, Isten ígérete áll, hogy helyrehozza a világot, egy Új Jeruzsálem fog alászállni a Mennyből, és helyre lesz állítva minden. Addig pedig valóban, mi vagyunk a felelősek, hogy helyesen és tudatosan éljük az életünket.
További sikereket a blogodhoz és az íráshoz! Nekem sokat segített. Isten gazdag áldását kívánom! Szeretettel: Viki
2017.04.01. at 16:44
Kedves Viki!
Nagyon köszönöm, hogy írtál, és megosztottad velem a történetedet! Jó látni, ki és hogyan jut el addig, hogy egyszer csak elkezd odafigyelni arra, mit visel, mit fejez ki azáltal, amit és ahogyan viseli, eközben pedig valahogy kicsit fel is szabadul a trendinek lenni minden áron nyomása alól. Nem kell trendinek lenni, jól kell érezni magad és szeretni kell a ruháidat. Persze, én nagyon szeretem a divatot és szeretek játszani a színekkel és a formákkal, örülök, ha tetszik, amit látok. Az öltözködés azért nagyon régóta az életünk része:) És írok még a “nemvásárolok” élményeimről. Terveim szerint többet is, mint amennyit eredetileg gondoltam. 😉 Eszter