Marie Kondo beköltözött a világ lakásaiba, és megkezdte hadjáratát a felesleges holmik ellen. Hódító útjára indult a minimalizmus, mindenki szabadulni szeretne a felesleges cuccaitól, köztük a ruháitól is. De hova kerüljenek a már nem használt ruhák, táskák és lakástextilek? Biztos, hogy Afrikában vagy Ázsiában van szükség rájuk? Léteznek sokkal jobb megoldások is, mint utaztatni őket összevissza a világban?
Azt gondoltam, hogy érdemes egy posztot szentelni annak, mi legyen a használt ruhákkal. Oké, hogy az “őrült japán asszony” selejtezésre buzdítja a világot, de a gardróbrendezés azért nem új keletű dolog. Kiszanált, feleslegessé váló ruhák mindig is voltak, már csak az a kérdés, mi legyen velük. A tudatosság ugyanis nem ér véget a ruhavásárlásnál, érdemes a használt ruhák útját is követni.
A The True Cost című 2015-ös dokumentumfilmben hatalmas használtruha-hegyeket látni, amelyek a mi életünkben már le nem bomló ruhákból emelkedtek.
- Miért kerül ennyi ruha a szemétre?
- Miért nem kellenek a használt ruháink senkinek?
- Hát nem jut el a rászorulókig?
- Nem használja fel őket senki?
- Egyáltalán újra lehet őket hasznosítani?
- Akkor most hova vigyem, hogy biztosan követhessem az útját?
Csupa olyan kérdés, amire én is szeretném tudni a választ. Ebben a bejegyzésben megpróbálom felvázolni, mi lehet a ruha útja, hova kerülhet, ha nektek már nincs rá szükségetek.
1. Javítsátok meg, alakítsátok / alakíttassátok át!
Nem kell sokat visszamenni a múltba, hogy ez természetes legyen, de mióta silány minőségű holmikkal tömjük tele a szekrényünket, eszünkbe sem jut ez az opció. Ha viszont van egy jó varrónőtök (vagy ti magatok tudtok varrni), kísérletezhettek a jobb minőségű ruhák átalakításával otthon is.
2. Ajándékozzátok el családtagnak, barátnak, ismerősnek
Ami nektek unalmas, másnak igazi kincs lehet. Ráadásul a családi, baráti vagy munkahelyi ruhacserék egyben nagyon jó bulik is, csak szükség van néhány szabályra, ha ilyet szerveztek, hogy senki ne sértődjön meg, és egyik ruhadarab fölött se alakuljon ki vita.
Ide kattintva elolvashatjátok, melyek a sikeres munkahelyi ruhacsere aranyszabályai.
3. Adjátok el!
Ma már rengeteg olyan Facebook-csoport van, ahol könnyen túl tudtok adni a jó állapotban lévő ruháitokon. Hamarosan érkezik a bejegyzés a blogon az általam ajánlott csoportokról.
Illetve számtalan bejáratott offline közösségi vásár is szerveződik minden hónapban, érdemes ezekhez is csatlakozni.
4. Adjátok oda magyar tervezőknek, alkotóknak, dizájnereknek!
Dolgoznak Magyarországon olyan tervezők és alkotók, akik használt textileket gondolnak tovább, és különleges, egyedi termékeket hoznak létre.
5. Vigyétek adományboltba!
Az adományboltok (charity shop, cseritibolt) nem azok a helyek, amelyeket útba ejt az ember lánya. Az adománybolt elnevezés rettenetes marketing. Pedig érdemes őket felvenni a listára – több szempontból is. Az adományboltok először is munkalehetőséget teremtenek a hátrányos helyzetű vagy a munkaerőpiacról kiszorított emberek számára. Olcsón árulnak olyan termékeket, amelyeket bevittek hozzájuk. Ezek lehetnek használt holmik, újszerűek, vagy teljesen újak is.
És ami még fontos: adományboltokban nemcsak azok vásárolhatnak, akik rászorulnak, hanem tulajdonképpen bárki – amin én is meglepődtem. Sosem jártam még ilyen helyen, de Budapesten tudok párat, szóval hamarosan erről is olvashattok a blogon.
És ami a legfontosabb: azzal, hogy nem a szemétbe dobjátok a ruhákat, hanem innen valaki tovább tudja őket vinni, szintén hozzájárultok a fenntarthatósághoz.
A kérdés csak az, hogy mi van akkor, ha ide is túl sok ruha kerül? (Amerikában és Nyugat-Európában ez már jelentős probléma.) Az innen kiselejtezett holmi vajon hova jut?
6. Keressetek olyan helyeket, ahol épp szükség van ruhákra!
Ha szeretnétek segíteni a szegény családokon, hajléktalanokon, a valamilyen tragédia vagy katasztrófa miatt ruha nélkül maradt embereken, akkor érdemes közvetlenül hozzájuk eljuttatni a ruhákat, vagy olyan szervezetet megkeresni, akik kifejezetten nekik gyűjtenek.
Akkor érnek BIZTOSAN célba a ruhadarabok, ha nem építetek bele a ruhák útjába minél több átvevőhelyet. Nyilván nincs meg mindig az a lehetőség, hogy közvetlenül a rászorulóknak adjátok le a ruhákat, de azt javaslom, mindig célirányosan adományozzatok.
7. Dobjátok ruhagyűjtő konténerbe!
Az összes olvasott cikk és végignézett videó után személy személy szerint ezt tekintem végső megoldásnak, de senkit nem szeretnék lebeszélni erről az opcióról.
Bennem az merült fel, hogy minden más esetben (kivételt képeznek az adományboltok) elég világosan látjátok, mi történik a továbbadott ruhadarabbal. A ruhagyűjtő konténerekből kikerülő textilhulladék útja azonban kifürkészhetetlen. A Textrade Kft. honlapján közzétett adatok szerint 45–55% kerül külföldre. Ennyi. Külföldre.
A magyarországi Easyget Kft. angol használt ruha importjával, feldolgozásával, valamint értékesítésével foglalkozik. Honlapjukon ez áll: „törekszünk a használt ruha többszöri újra felhasználására: olyan országokba juttatjuk el azt partnereink révén, ahol az emberek számára ez bizonyos esetekben az egyetlen megoldást jelenti.”
Itt azonban muszáj megjegyeznem, hogy vannak olyan, szegénynek gondolt országok, amelyek mára használtruha-stopot hirdettek, annyira nem tudnak mit kezdeni a beáramló mennyiséggel. Mert az addig rendben van, hogy Magyarországon egyelőre csak fél kilónyi ruhát dobunk ki évente, ezzel szemben Nyugat-Európában fejenként 4 kilogramm kerül évente a kukába. Amerikában pedig évente 10 millió tonna jut a szemétlerakókba.
2016 elején több afrikai ország (Burundi, Kenya, Ruanda, Tanzánia és Uganda) tiltakozott a beáramló használt ruha és bőráru ellen, mert azok ártanak a helyi kézműves iparnak, így a gazdaságnak is.
Rájöttek arra is, hogy a használt ruha végül is olcsó kínai, indiai vagy bangladesi holmi, ami egy kicsit megáll Európában vagy Amerikában, és onnan jut hozzájuk. Akkor miért ne vennék meg egyenesen Ázsiából teljesen újonnan?
És mi van a fast fashion márkák újrahasznosító kampányaival?
A Holy Duck! Facebook-oldalán írtam róla, hogy január 26-án debütált a H&M kampánya, amely azt hirdeti, vigyétek vissza bármelyik üzletükbe a bármely márkától származó használt ruhát, ők majd újrahasznosítják azt.
Nem a H&M az egyetlen, amely kampányolt ezzel, korábban az Intimissiminél is lehetett leadni melltartókat. Ahogy a gyártási körülményekkel sem lehetünk 100 százalékosan tisztában, úgy nagyon nehéz nyomon követni, mi is történik a fast fashion cégekhez visszavitt ruhákkal valójában. Egy cikk szerint a H&M az összegyűjtött használt ruhák mindössze 0,1 százalékát tudja újrahasznosítani úgy, hogy szálaira bontja őket, majd ezekből új ruhát készít.
Nálam az a gondolat, hogy a használt ruháimat a H&M-be vigyem vissza, ott bukik meg, hogy a elsősorban a fast fashion márkák termelnek ennyi felesleges ruhadarabot.
Nehéz elhinni, hogy majd pont valamelyik fast fashion márka teszi jobbá a világot azzal, hogy begyűjti a felesleget – amelyhez durván hozzájárul – és újrahasznosít.
Nyugaton drága a víz, ezért inkább nem mosnak az emberek
Panipat 400 ezres város Indiában. Évente 100 000 tonna használt ruha érkezik ide. Ebben az indiai városban a nyugati ember által levetett, eldobott holmikat hasznosítanak újra: ízekre szedik, majd silány minőségű fonalat, textilárut készítenek belőlük. Ezek tovább folytatják felesleges útjukat a világban: Ázsia és Afrika szegényebb országaiba kerülnek sálak, takarók, textilek formájában. Jó, ha egy-két szezont kibírnak.
A 2012-ben forgatott 14 perces kisfilm egyik legmegdöbbentőbb pillanata, amikor az indiai asszonyok azon tanakodnak, vajon szegény nyugati népeknél a vízhiány miatt annyira drága a víz, hogy inkább nem mosnak? Megveszik a ruhákat, hordják néhányszor, aztán mivel drágább lenne mosni, mint újat venni, inkább eldobják őket. Ezért kerülnek alig használt állapotban Indiába.
És íme a teljes film:
Mi lesz a ruhákkal, amelyek nem adhatók tovább?
Magyarországon két cég, a Temaforg Zrt. és a Tesa Kft. foglalkozik a szelektíven gyűjtött textilhulladékok újrafeldolgozásával. A Temaforg Zrt. géptisztító rongyot és nem szőtt textíliákat állít elő (azaz geotextíliákat, kárpitosipar-filceket, töltetanyagokat, törlőrongyokat stb.), a Tesa Kft. paplan, párna tömőanyagot, ipari vattát, szintetikus és természetes szálakat készít.
Mi a megoldás, hogy ne keletkezzen ruhaszemét?
Azért írom ezt a blogot, hogy rávilágítsak arra, mennyi felesleges ruhát vásárolunk és sokszor mennyire nem szeretjük azokat a ruhákat, amelyeket megveszünk. Hogy is szerethetnénk őket igazán, ha egyszer olyan rövid idő alatt tönkremennek? Hogy szeretnénk őket igazán, ha nem is tudjuk nyomon követni, mennyi ruhánk van. Nem érik meg, hogy történetük legyen. Nem tudunk hozzájuk ragaszkodni sem igazán.
A megoldás, hogy kevesebb, minőségi terméket vásárolunk. Hogy viseljük őket, ameddig csak lehet. Hogy vigyázunk rájuk, szeretjük és megbecsüljük őket.
Használjátok a szekrényetekben lévő ruhákat, fedezzétek fel őket újra. Legyenek kedvenc ruháitok, amelyekről meséljetek nekem! Küldjetek fotót, mondjátok el, miért szeretitek, hol volt veletek, milyen kalandokat éltetek át együtt! Szívesen megmutatom ezeket a blogon. A levél tárgya legyen: #szeretemaruhámat
2017.02.07. at 22:43
Szia
Köszi a cikket! Nem egyszerű az tuti.
A Te, és hulladékmentes.hu hatására készül a pólókból a rongyszőnyeg, https://sewliberated.typepad.com/sew_liberated/2011/01/the-rainbow-rug.html
meg kinéztem egyszerű szabásmintát is (azt írják szuper könnyű… majd kiderül =) ), átalakításhoz.
https://www.burdastyle.de/burda-style/damen/sommerkleid-a-linie-sommerkleider_pid_1100_5942.html
Remélem belátható időn belül meg tudom csinálni.
2017.02.09. at 16:26
Nagyon jól néz ki! <3
2017.02.09. at 14:32
Használtruha vásárlásban igazi ász vagyok:) De komolyan, sokgyerekes anyukaként eleinte kényszerből választottam ezt a megoldást, azonban rá is ébredtem, hogy NEM és NEM és NEM szabad óriási összegeket kifizetni olyan ruhákért, amelyekhez hasonlóakat, vagy éppen olyanokat az új árának töredékkért is megvásárolhatok. Vettem is filléres árut sokat. Sőt rengeteget. Élveztem, hogy válogathatok, igazából élveztem az érzést, hogy színesen, változatosan öltözködhetek, hogy van mit mivel felvegyek, hogy a környezet újra meg újra rácsodálkozk az “új” ruhámra ami persze dehogy volt új. Aztán túlnőtt rajtam a ruhahegy. Nem csak azért, mert “nem dobok ki semmit” – ma már kidobok, elajándékozok, keresem a lehetőégét annak, hogy megszabaduljak a feleslegtől…azért nőtt rajtam túl……. mert szerintem nehéz leállni, és éppen ezért fantasztikus a blogod, mert néha amikor betévedek egy turiba (gyakran) felteszem magamnak a kérdést, hogy szeretni fogom e az új szoknyát? (nincs rá garancia)? Van e helye a szekrényben? ( régóta nincs), valamint hogy fogok megszabadulni a szerzeménytől? (kínok árán)…. Szerintem csatlakozom majd a 10/10 -es gardróbkihívásodhoz …. kíváncsi vagyok, őszintén kíváncsi vagyok önmagamra: mi lesz az a 10 ruhaféle, amire rábólintok. Plusz azt tervezem, hogy minimum a ruhatáram felétől megszabadulok az elkövetkezendő 6 hónapban. Vagyis, ha van 20 pólom, a felét kiszanálom….. és a csizmákat, táskákat se kímélem. Egy másik bloggerlány, Dóri, 50 személyes tárgyban határozta meg a teljes vagyonát, és ebben a bankkártya is benne van…. idáig sose jutok el (azt hiszem), de a szanáláshoz – Eszter nyomán_ kedvet kaptam. Csak tudnám mi lesz a ruhákkal????
2017.02.09. at 16:32
A turizásra is rá lehet csúszni, de ott is vajon mi a motiváció? Szerintem a pszichológiai oldala nagyon izgalmas téma. Miért is vásárolunk akkor, ha nincsen rá semmi szükségünk. Illetve a divatra valójában nincsen szükségünk, de az emberiség kezdete óta velünk van a tetszeni vágyás is, ami egyenlő a divattal.
És csatlakozz, csatlakozz, alig várom a szetteket! 🙂
2017.02.22. at 13:36
A barátnőimmel a rendszerezésről, és a selejtezésről beszélgettünk, mikor újra visszatértem ehhez a poszthoz. Mivel rengeteg olyan ruhám van a szülői háznál, amik még jó minőségűek, de én már nem használom (kihíztam/kinőttem/nem tetszik), arra gondoltam kezdeni kell velük valamit. Kidobni nem akartam. Aztán megnéztem, hátha neked van ötleted. Így fognak a farmerek Sharoltához kerülni, a többi ruha pedig a munkahelyemhez legközelebbi cseritiboltba. 🙂 És most sokkal jobban érzem magam, hogy nem a kukában fog landolni a rengeteg ruha!
2017.02.24. at 15:34
Szia Dóri!
Olyan jó ezt olvasni! Örülök, hogy egy kicsit én is hozzájárultam ahhoz, hogy a ruhák ne a szemétben kössenek ki:)
Eszter
2017.08.22. at 11:04
Mit lehet tenni az elhasználódott, már hordhatatlan ruhákkal?
2017.08.22. at 20:27
Sokan a háztartásban használják fel, amit lehet (persze, nem mindegy az alapanyag). Szervezés alatt van olyan gyűjtőpont is, amelyik biztosan eljuttatja a használt ruhákat az azokat feldolgozó magyar cégeknek. De hogy őszinte legyek, a hiteles válaszhoz nekem is nyomoznom kell még:(
2017.08.24. at 09:49
Bennem az a kérdés fogalmazódott meg, hogy hol lehet manapság tényleg jó minőségű ruhát venni??? Azt tapasztalom, sok helyen azzal tartják azonos szinten az arat, hogy a ruha minősége romlik. Tudsz márkákat ajánlani? Köszi!
2017.08.25. at 12:40
Egyelőre nem, főleg azért, mert ehhez nekem is tesztelnem kell. Amit én látok, hogy pl. van olyan H&M ruhám, ami évek óta bírja, van, ami pillanatok alatt tönkremegy. Ma már nem vennék onnan semmit, viszont a turkálóból igen, mert úgy vagyok vele, hogy így legalább nem lesz szemét. Ha ez a véleményem is változik, szólni fogok:) Viszont turiban talán még mindig nagyobb a minőségválaszték a bekerülő “jobb” márkák miatt, amelyek itthon nincsenek vagy kivonultak.
2017.08.24. at 12:42
Van itt egy pár cserebere, ahová el lehet vinni holmikat mostanában:
Őszi ruhacserebere a HellóAnyuban
https://www.facebook.com/events/1662833430394583
VI. Fashion Day – A nagy ruhavadászat
https://www.facebook.com/events/788458384659773
Müszi cserebere
https://www.facebook.com/events/1268290346632323
2017.08.25. at 12:40
Köszönöm! <3 Írok is egy posztot!
2017.08.24. at 12:43
https://www.facebook.com/okoteregetes/
Itt van még fönt több esemény is
2017.12.31. at 13:12
Ez igaz en a takko ban szoktam vasarolni de a ruha anyaga sok kal vekonyabb mînt amit peldaul tavaly vettem
2018.05.21. at 09:29
Sziasztok a fiam elhunyt sajnos és nagyon sok szép tuhája maradt pólók nadrágok ingek öltöny cipők nagyon szeretném odaadni de sok van és én idős vagyok nem tudom elvinni sehova autóm sincs szeretném odaadni ingyen ha eltudják vinni köszönöm
2018.06.07. at 11:50
Részvétem. 🙁 Ezen az e-mail címen tudunk beszélni, ha még aktuális: viszlatfastfashion@gmail.com
2018.10.07. at 20:24
Ha mondjuk turkálóból veszek márkásabb ruhát, azon mennyire látszik meg, hogy használt? A márkás ruhák használtan is nagyon jó minőséget képviselnek, vagy azokról is lerí, hogy használt. Milyen márkákat ajánlanál, ha turiba mennék, milyet keressek?,
2019.01.07. at 23:08
Engem érdekelne mi az a márka ami éveket bír. Nem szoktam pl.kínaiban full mű cuccokat vásárolni. De sajnos egyre inkább azt látom, hogy a drágább cuccok is jó esetben 1 szezont bírnak, rosszabb esetben 2 mosást. Beavatatlan megtekeredő anyagok. Szétfeslő varratok stb. Szóval hol vásároljak? Gyerekeknek simán találok adok-veszek csoportokban újszerű cuccokat. Felnőtt ruhát már kevésbé.