Túl vagyok a téli 10 x 10 gardróbkihíváson (még véletlenül sem garbó). Gondolom, a végére legalább annyira untátok már, mint én. Azért mindenképp szerettem volna egy címszavas összefoglalót, nehogy azt higgyétek, hogy nekem olyan könnyen ment a dolog.
Mi ez a kihívás?
A 10 x 10 kihívást egy kanadai blogger találta ki, és kész Instagram-mozgalommá sikerült felhozni az egyszerű projektet. A feladat, hogy a meglévő ruhatáratokból 10 darabot kell kiválasztani, majd ezekből 10 különböző szettet összeállítani, és ezeket 10 napig viselni.
Mik a szabályok?
A fentieken túl nincsen szabály, mindenki a maga életmódjához alakítja a kihívást. Én például csak munkanapokon viseltem a 10 szettet – így összesen két munkahétig láttak ugyanazokban a darabokban a kollégáim. Az ékszereket, öveket, kiegészítőket szabadon váltogattam. A kabátot, a cipőt és a táskát viszont nem szerettem volna.
Mi ennek az egésznek a lényege?
A 10 x 10 kihívás egyrészről nagyon jó játék.
Emellett rávezet arra is,
- hogyan lehet olyan ruhákat kombinálni, amelyeket eddig eszetekbe sem jutott együtt viselni,
- hogy egy ruhának lehet több élete, például egy nyári ruha tök jól működik felsőként, egy ingruha szoknyaként,
- milyen sok ruhátok van, amit régen viseltetek már, de jó őket újra elővenni,
- régi ruhákat is lehet modernné tenni néhány mai kiegészítővel.
Hogy ne csak a jó tapasztalatokról meséljek… A 10 x 10 kihívás projekt jó arra is, hogy megtanuljatok néhány dolgot magatokról, a stílusotokról, a ruhavásárlási szokásaitokról, ami azért elég ijesztő lehet. Most csak a saját tapasztalataimat írom le, de ha végigcsináltátok, valószínűleg valamelyikkel ti is találkoztatok.
Én rájöttem, hogy
- hiába van sok ruhám, azok közül elég kevés kombinálható egymással. Hiába, én sem voltam tudatos vásárló, sok szerelemdarab és „majd egyszer jó lesz valahova holmi” van a szekrényemben. Egy kapszulagardrób akkor működőképes, ha jól van felépítve, ez pedig tudatosságot igényel.
- a jól kombinálható ruhatár nem a vásárlásnál, hanem a tervezésnél kezdődik, amihez az impulzív vásárlás helyett ismét a tudatos vásárlás a kulcsszó.
- el vagyok kényeztetve, és 10 ruhadarab NAGYON kevés még akkor is, ha alapvetően nem sokkal több ruhát viselek egy-egy időszakban. Egyszerűen a szabadság hiányzott, hogy bármi másért benyúlhassak a szekrényembe, hogy egy kicsit más legyen valamelyik nap, mint amit kitaláltam előre. Ezért volt minimum két olyan nap, amikor nagyon utáltam a kihívást és untam a betervezett ruhákat.
- nem készültem fel arra, hogy olyan alapanyagokból válogassam össze a ruhákat, amelyek könnyen és gyorsan moshatók, könnyen és gyorsan száradnak. A 8. napon nemcsak a cipőm mondta fel a szolgálatot, hanem a mosási kedvem is, így lecseréltem a kék pulcsit egy másik kék pulcsira.
- hideg időben nem elég 10 ruhadarab, ha beleszámolom a cipőt és a kabátot is, nyáron sokkal lazábban kivitelezhető a kihívás.
Bővebben itt olvashattok a kihívásról és abban a posztban nézhetitek meg a szetteket is.
Vélemény, hozzászólás?