Amikor a jó állapotban lévő ruháink fölött úgy döntünk, nem szeretnénk őket eladni, nem tudjuk őket továbbadni sem, de túl jók ahhoz, hogy géprongyként, tömőanyagként végezzék, akkor még mindig van számtalan lehetőség, amire talán eddig nem is gondoltunk. A lényeg, hogy ne kerüljön a ruha a szemétbe. Ha az adományozást választjuk, a környezettudatosságot összeköthetjük a szociális jótékonysággal is.
Adományboltban bárki vásárolhat
Azt mondják, az adomány a legbiztosabban akkor ér célba, ha közvetlenül az adományozott kezébe adjuk – fenntartható divatblogról lévén szó – az általunk már nem viselt, de még jó állapotban lévő ruhát, cipőt, táskát vagy egyéb kiegészítőt. Azt is mondják, hogy Magyarországon adományozni nem könnyű, és néha a szükséget felülírja a büszkeség, a félelem vagy a sértettség – legalábbis az adományozó így érzi.
Adományozni azonban nem csak direkt lehet. A megunt, de megkímélt állapotban lévő ruhákat vihetitek
- szeretetotthonba,
- családsegítőbe,
- anyaotthonba,
- templomba,
- karitászhoz,
- és adományboltba is.
A rendszer többnyire minden adományboltban ugyanúgy működik: beviszitek a megunt vagy nem használt személyes használati tárgyaitokat, ezeket az üzletben átveszik tőletek. Az üzletekben komoly válogatás, logisztika zajlik. A kiválogatott termékeket értékesíteni kezdik.
Az adományboltokban bárki vásárolhat anyagi helyzettől függetlenül.
A vásárlóközönség nagyon vegyes, a mélyszegénységben élőktől kezdve a kincsvadászokon át a környezettudatos, zöld vásárlókig mindenkit megtalálni. Az üzletek munkahelyet teremtenek, így fontos terei a társadalmi integrációnak. A vásárlásból befolyt összeg és az el nem adott termékek viszont minden esetben a rászorulókat segíthetik. Érdemes utánajárni, hogy az általatok választott adományboltból hogyan jutnak el a tárgyak a rászorulókig, és mi történik azokkal a holmikkal, amelyek nem kellenek senkinek.
A kérdéseimmel 5 budapesti adományboltot kerestem fel, közülük kettő válaszolt.
Cseriti
A Cseriti üzleteket biztosan többen láttátok már. Jellegzetes, színes kirakataikat könnyű felismerni. A klasszikus társadalmi vállalkozás célja egy olyan fenntarthatóbb világ megteremtése, ahol a tárgyak újrahasználata csökkenti a hulladék mennyiségét, és javítja a rászorulók életminőségét.
„Sajnos az adományozói kultúra még hagy némi kívánnivalót maga után, így elég nagy mennyiségben kapunk számunkra már használhatatlan, értsd: adománybolt környezetben már nem hasznosítható tárgyakat, így ruhaneműket is” – válaszolja kérdésemre Sáhy Gábor, a Charity Hungary Közhasznú Nonprofit Kft. alapító-ügyvezetője.
Nagyon fontos tehát, hogy csak olyan ruhákat adjatok tovább, amelyek
- tiszták
- jó minőségűek
- nem kell őket javítani (egy télikabát cipzár nélkül vagy rossz cipzárral sajnos semmit nem ér).
Havi szinten 8-10 tonna ruha érkezik
Gábortól megtudtam azt is, hogy az adományboltjaik második legnagyobb bevételi hányadát a ruhák jelentik.
„Átlagosan havi szinten 8–10 tonna ruha és textil érkezik a boltjainkba. Ezeket mi válogatjuk, és a boltokba csak a legmagasabb minőségű ruhadarabok, textíliák kerülnek ki.
Az üzleti modellünkben lefektetett koncepció szerint 20%-nál nagyobb területet nem foglalhatnak el a ruhák a bolt alapterületéből, így rengeteg ruha marad meg a kiválótól a rossz minőségűig vegyesen.”
Posted by Cseriti on Wednesday, 20 September 2017
Hova kerülnek?
Azt meséli, korábban ezeket egy textilfeldolgozó vállalat vásárolta fel tőlük, akik továbbválogatták, értékesítették vagy anyagában feldolgozták a textíliát, tehát újrahasznosították. „Sajnos a használtruhapiac telítettsége és a világpiaci árak csökkenése, valamint a feldolgozás költségessége miatt, illetve a fast fashion cégek agresszív növekedési stratégiája, árgyilkos, anti-fairtrade viselkedése miatt ez a kézenfekvő és ‘ultrazöld’ újrahasználati és újrahasznosítási megoldás megszűnt.”
És hova kerülnek akkor a ruhák? „Jelenleg elsősorban kelet-magyarországi, mélyszegényekkel foglalkozó civil szervezetekkel, magánszemélyekkel, valamint kisebbségi és települési önkormányzatokkal állunk kapcsolatban, akik ingyen kapnak tőlünk zsákokban összegyűjtött ruhákat, amelyeket ők tovább válogatnak, és igény szerint a mélyszegény célcsoportjuknak térítésmentesen továbbadják.”
Posted by Cseriti on Tuesday, 13 March 2018
Filantrópia Adománybolt
A Filantrópia Adományboltot a Profilantrop Egyesület alapította és működteti. Vannak alkalmazottaik, de önkéntesek is dolgoznak velük. A bolt által termelt hasznot visszaforgatják az egyesület vidéki, mélyszegény közösségekben végzett munkájába. Jelenleg Baranyában dolgoznak együtt egy helyi közösséggel, Ág településen.
A cikk elején említettem, hogy vannak, akik szerint csak a közvetlen adományozás működik, másoknak rossz tapasztalataik vannak ezzel kapcsolatban. Mit gondol erről a Filantrópia Adománybolt két vezetője, Juli és Zsuzsa? „Alapvetően abban hiszünk, hogy a direkt adományozás gyakran nem éri el a hatását, ezért mi közösségeket fejlesztünk, együtt dolgozunk szegénységben élő emberekkel, úgy, hogy komplex módon javuljon az élethelyzetük.”
Jogunk van vásárolni, kevésből is
Az adománybolt vásárlóközönsége a leírásuk alapján nagyon vegyes, minden réteg, minden korosztály megjelenik náluk, a legnehezebb helyzetben lévők a törzsvásárlókártyának köszönhetően még olcsóbban juthatnak hozzá termékekhez.
„Hiszünk, abban, hogy egy felnőtt embernek joga van meghozni a saját döntéseit, saját választásait, akkor is, ha kevés pénze van. Fontos, hogy felnőtt emberként vásárolhasson magának ruhát, amit szívesen visel.”
Ha ruhákat kerestek, akkor sok, 5–10 évnél nem régebbi darabbal találkozhattok, ezt követik a 10 évnél régebbi női darabok és gyerekruhák. Érdekesség, hogy férfiruhákból kevesebb van, és a minőségük is rosszabb: azaz a férfiak tényleg kevesebb ruhát vásárolnak, és azokat hosszabb ideig hordják.
„A ruhák minőségük szerint 80%-ban eladhatóak a boltban, csak a fennmaradó kb. 20% olyan állapotú: agyonmosott, foltos, bolyhos, nyúlott, lyukas, hogy vagy egyből újrahasznosításba kerül, vagy ha csak kisebb mértékű az értékcsökkenés, akkor a továbbadományozandó ruhák kategóriájába” – osztják meg velem. A különböző segítő szervezetek számára ingyen juttatják tovább a holmikat. A rossz minőségű, szennyezett vagy eladhatatlan lakástextileket állatmenhelyek kapják. A legjobb alapanyagokat pedig ők maguk is igyekeznek újrahasznosítani: a Hajóláda Műhely keretein belül kutyajátékok, textilékszerek, szőnyegek készülnek.
Nem minden adomány adomány
Ők is láttak már mindent, ami adományként érkezett az elázott, penészes vagy kutya- macskaszőrös ruhaneműtől kezdve a lyukas ülepű nadrágon át a foszlott nyakú pólóig. Azon túl, hogy ezek eladhatatlanok és – ahogy ők fogalmaznak – továbbadományozásra is méltatlanok, az újrahasznosításuk is csak részben megoldott. „Szélesebb társadalmi feladatként tekintünk rá, amelynek része, hogy felismerjük, ezekkel a megmaradó textilneműkkel nem feltétlen egy adományboltot érdemes felkeresni, hiszen jelenleg ez teher a számukra.” Amikor arra kérdezek rá, hogy milyen ruha lehet azok számára érték, akik rászorulnak a segítségre, nagyon finoman írják le a vásárlói szokásokat.
„Mélyszegénységben élő törzsvásárlóink javarészt praktikus darabokat keresnek: meleg nadrágot a megfelelő méretben, fehérneműt, pulóvert, pólót – mindenféle felsőruházatot.
Mivel csak egy-egy darabot engedhetnek meg maguknak, jól megfontoltan válogatnak, és addig várnak, olykor vissza-vissza térnek, amíg meg nem találják a megfelelőt.
Nem sietnek, időt szánnak a választásra akkor is, ha 150 vagy 300 Ft-os ruhaneműkről van szó. A jó minőség a szegénységben élőknél nagyobb hangsúlyt kap, a tartósság fontos. Tapasztalatunk az is, hogy a szegényebb emberek még inkább figyelnek arra, hogy sehol ne legyen egy kis luk, egy kis folt, hiba, épp azért, hogy nehogy látszódjon a szegénység. Adományozóként jó, ha tudjuk ezt.”
2019.01.06. at 18:07
Mind nagyon szép és jó a fentieket olvasva, de konkrét címekre lenne szükség kerületenként, helységenként stb., ahová a használt dolgokat le lehet adni, olyan szervezetekét ahonnan közvetlen a rászorulókhoz kerülnek a holmik. Nem szeretném olyan helyre vinni, ahol pénzért adják tovább .
2019.01.08. at 19:38
Kedves István! Nekem egyelőre nincs kapacitásom adatbázist építeni erre, de azt szoktam javasolni, hogy kicsi adományboltokra érdemes rákeresni a Facebookon, és velük beszélgetni, náluk érdeklődni. Vagy elmenni velük adományosztásra akár.
2019.09.27. at 20:28
Én adtam bútort a cseritinek, és bár pénzért adják, nekem jó volt, hogy eljöttek érte mert elvinni nem tudtam volna, ők ebből élnek tehát munkát adtam embereknek és olyan vehette meg kedvező áron, aki egyébként nem tudott volna drágábban venni. Nekem ezzel nincs bajom.
2019.01.28. at 01:00
Csatlakozom Istvánhoz:
több normális állapotú ruhaneműt és szórakoztató elektronikai cucot (komplett számítógépeket is) is odaadnék szegényeknek, de elkerülném azt a jól ismert magyar jelenséget, hogy a közbülső-ember simán hazaviszi, és sose jut el a valóban rászorulókhoz.
Amim nincs: időm Facebookos fórumokat bújni és boltokba eljárni (munkaidőben) beszélgetni.
A valódi segítség az adományozó oldalnak (értékes adomány van de idő nincs) márpedig az lenne, ha lennének megfelelő kontaktok, akiken keresztül akár közvetlenül is el lehet jutni rászorultakhoz.
2019.03.19. at 12:48
Sziasztok!
Itt le lehet adni:
https://maltai.hu/adomanyok#thing, mint természetbeni adomány
2019.12.06. at 22:07
Sajnos nekem a Cseritivel volt rossz tapasztalatom, igaz nem ruha fronton. Volt egy viszonylag régi kanapénk, amit úgy volt elvisznek, előtte küldtem képeket is róla. Mikor kijöttek a hórukkemberek, közölték, hogy nem viszik el, mert túl retro, és nem venné meg senki. Nagy kanapé volt, kicsit masszív darab, de nem volt foltos, se agyonkopott, se kisállat meg dohányzás okozta szag, vagy bármi, valakinek biztos használható lett volna még, de végül a szeméttelepen kötött ki, mert nem tudtuk megoldani, hogy jobb helyre kerüljön. Reklamáltam, hogy ha a képek alapján azt mondták rendben van, akkor mi változott élőben, de továbbra is csak ugyanazt a magyarázatot kaptam. (Egyébként a beküldött fotó nem volt torzítva a valósághoz képest.) Szóval lehet anyagilag támogatnak a befolyó összegből mélyszegényeket, illetve visznek nekik az eladásra nem kerülő ruhákból, és elhiszem, hogy egy kanapé nem egyenlő pár zsák ruhával, de ha valóban együttműködnek mindenféle szervezettel, és vannak szállításra alkalmas teherautóik, akkor eljuthatott volna egy rászoruló családhoz, mert ismételve magam, nem a minőséggel volt bajuk, hanem hogy nem lehet belőle pénzt csinálni, mert ránézésre túl retro.
2020.05.27. at 19:11
En soha senkinek es semmilyen formaban nem adomanyozok, mert nagyon sokszor visszaelnek az emberek jolelküsegevel! Hallotam olyan esetekröl egy Katolikus Ferencesrendi patertöl aki elelmiszer dobozokat allitott fel, es abbol egy par hajlektalan mindent kiüritett es eladta penzert nala meg szerencsetlenebb embertarsainak igy kizsakmanyolva masokat! A raszorulok többsege nem ertekeli a Karitaszt es mas hasonlo segelyszervezetet, mindent eladnak mert mindenki manapsag csak penzt akar, barmit adunk nekik! En ezert senkinek es semminek, sem alapitvanynak nem adomanyozok semmit, az egadta vilagon semmit!
2020.05.28. at 20:47
Ezért is mondják, hogy a legjobb adományozás vagy segítség az, amit a másik kezébe adunk, mert az követhető.
2020.06.28. at 17:17
Kedves Mengyan Eszter, igy van ahogy mondja! Az Alapitvanyok, söt talan meg a “legalis” segelyszervezetek is lenyuljak az adomanyt, a penzt biztosan! Ami nekik nem kell elelmiszer, hasznalt ruha azt termeszetesen tovabbitjak! Csak az a baj a Karitasz es mas hasonlo segelyszervezetekkel hogy olyat adnak, amiböl van eleg, rengeteg! A ruha, elelmiszer megszerzese az senkinek nem okoz gondot, hiszen Magyarorszag nincs aruhiany! Ezt mind meg lehet venni az üzletekben! Raadasul friss elemiszert es vadonatuj ruhakat tudok venni a penzböl! Csak penz kell, ezt viszont a “segelyszervezetek” lenyuljak tehat üzletszerüen elösködnek a raszorulokon miközben becsapjak es megtevesztik az adomanyozokat!Tehat egy vasat se, semmilyen “segelyegyletnek” vagy kokler csalo alapitvanynak!
2020.07.28. at 21:30
Sajnos költöznünk kell, és rengeteg ruha, cipő, játék, dísztárgy, edények, poharak, tányérok… vagyis egy 4 tagú család kompletten felöltözhetne ( a most született gyermektől, a 146 cm magasig+szülők), és a legszükségesebb alapvető dolgok is a rendelkezésükre állhatna! Ezer helyen hirdetem, de alig jönnek válogatni! Miután nincs autónk, nem tudom hová tenni, pedig szombaton költözés, itthagyni pedig nem akarnám ! Tudtok olyan szervezetet, akik eljönnének értük?
Előre is köszönöm az ötleteket, segítséget!
2020.09.18. at 22:00
Kedves Szilagyi Agi, ad oda a Karitasznak!