Tíz évig belülről figyelte egy fast fashion márka működését – előbb osztály-, majd áruházvezető volt, később tréningeket is vezetett. Nem azért váltott, mert megtudta, milyen komoly környezeti terhelése van a divatiparnak, de az élete úgy alakult, hogy ma már a ruhaszemét problémájával foglalkozik. Kovács-Kiss Krisztina és férje tavaly októberben hívták életre a használt ruhák gyűjtésével foglalkozó Sulizsák programot. Az ötlet Kriszti férjétől ered, de a program megálmodója és és megvalósítója ő lett. A Sulizsáknak az iskolai ruhagyűjtés mellett fontos része a környezeti nevelés is.
„A fast fashion márkák legfontosabb célja az eladás”
„Több mint tíz évet töltöttem egy fast fashion cégnél, de amikor abbahagytam, akkor inkább csak karrierváltáson gondolkoztam. Tulajdonképpen a körülmények alakultak úgy, hogy 2017 októberében elindult a Sulizsák, amelynek egyelőre nagyon az elején tartunk” – meséli Kriszti, akivel utoljára a főiskolán találkoztunk, ahol egy ideig egy évfolyamra jártunk ugyanazon a szakon. A ruhaszemét és textilhulladék problémájával mindketten körülbelül egy időben kezdtünk foglalkozni más-más irányból. Mindketten ismerjük a sokkoló adatokat: évente 12–14 millió tonna ruhaszemét keletkezik csak az Amerikai Egyesült Államokban, a többi nyugati országról nem is beszélve. Minél később kerülnek ki a ruhák a körforgásból, annál később válik belőlük szemét. A legjobb természetesen az lenne, ha mindig is a körforgásban maradnának. Nehéz ezt megoldani addig, amíg körülbelül 80 milliárd új ruhát gyártanak és adnak el – évente.
„A munkám során ugyan rengeteget hallottam a fenntarthatóságról, a cég kiemelten foglalkozott a társadalmi felelősségvállalással, a környezetvédelemmel. Mára teljesen beépült a fast fashion márkákhoz is a biopamut, amelynek a használatáról minket és a vásárlókat is folyamatosan tájékoztattak. Amikor ott voltam, látszódott többféle környezettudatos törekvés is.
De azért azt tudjuk, hogy a fast fashion márkák legfontosabb célja az eladás.”
„Borzasztóan szégyelltem magam”
Olyannyira, hogy Kriszti életére is hatással voltak ezek az üzletek, ahol vásárlóként is gyakran megfordult. „Röviden: elképesztő mennyiségű ruhám volt. Amikor összeköltöztünk a férjemmel, csak kabátból 37 darabbal érkeztem az első közös otthonunkba. A barátaim, akik segítettek költözni, nem értették, hogyan sikerült ennyi ruhát felhalmozni. De nem csak ők, én sem. Nagyon emlékezetes érzés volt: mennyire borzasztóan szégyelltem magam. Egyrészt hogy rengeteg pénzt beletettem ebbe a ruhatárba, másrészt hogy ennyi felesleg keletkezett az elmúlt évek alatt.”
Kriszti először csak azokat a ruháit selejtezte ki, amelyeket egyszer vagy egyszer sem viselt. Így telt meg három nagy zsák, majd további selejtezés után még kettő. Ma már szinte csak használtruhaboltokban vásárol, de ott sem vesz felesleges darabokat. A plázákat nagy ívben elkerüli, és csak egyszer-egyszer vásárol online. „Nemrég nem olyan színt küldtek, amilyet szerettem volna, és visszaküldés helyett inkább személyesen mentem cserélni. Egyszer csak azon kaptam magam az üzletben, hogy ötször annyi értékű ruha van a kezemben, mint amennyit az eredeti termék ért. Már mentem volna próbálni, amikor hirtelen rádöbbentem arra, amit csinálok. Akik fogékonyak rá, azokra nagyon hat az, amivel a fast fashion márkák csábítanak. De nekem ehhez a felismeréshez kellett az a bizonyos szégyenérzet.”
„A Sulizsák ugyanúgy működik, mint a papírgyűjtés”
A selejtezés kapcsán aztán arra is rájött, hogy a textilhulladék útját mennyire nem ismerjük. A legalapvetőbb, ami eszünkbe jut, hogy a ruhákat a családon belül továbbadjuk, esetleg eladományozzuk. A ruhacseréről, ruhavásárokról, bizományi üzletekről és adományboltokról már csak nagyon kevesen hallanak. A Sulizsák egy újabb opció lehet akkor, ha a család szeretne megválni a kinőtt vagy nem használt ruháktól.
„Valahol itt is adományozásról van szó: a gyerekek és a szülők az iskolának adományozzák a ruhákat, amelyeket mi tulajdonképpen megveszünk az iskolától.
Azt szoktam mondani, hogy ugyanúgy működik, mint a papírgyűjtés. Nagyon fontosnak tartom, hogy a gyerekeket belevonjuk ebbe a történetbe. Elmeséljük nekik, hogy mi vezet ennyi felesleghez, hogyan lesz a ruhából szemét, tartunk nekik foglalkozásokat, most lesznek az első workshopok is” – meséli lelkesen Kriszti, aki azért arról is biztosít, hogy nincs könnyű dolguk. Arra számítottak is, hogy az elején sok nehézséggel kell szembenézniük, hiszen Magyarországon egyelőre nincs a köztudatban, milyen óriási problémát jelent a ruhaszemét. Arra azonban nem számított, mennyi ellenállással találkoznak.
Ellenállás, bizalmatlanság – de miért?
„Óriási a bizalmatlanság az iskolák részéről, pedig biztos vagyok benne, hogy nem tudják, mire mondtak nemet. Az iskoláknak ez semmibe nem kerül. Ismerjük a magyar oktatási rendszer nehézségeit, ezért úgy alakítottuk ki a programot, hogy ne terheljük őket. Ha megkeres bennünket egy iskola, hogy szeretnének használt ruhát gyűjteni, akkor kötünk egy megállapodást, amely egyetlenegy alkalomra szól. Van saját gyártású zsákunk, amely mindenféle információt tartalmaz. Kapnak tőlünk plakátokat, amelyeken rajta van, mikorra kell behozni a zsákokat, a szülőknek szórólapot nyomtattunk. Amikor összegyűlnek a zsákok, akkor odamegyünk, lemérjük őket, az osztályokról kimutatást készítünk. Ez nagyon fontos, mert versenyeznek az osztályok. A gyerekek büszkék mindig, hogy mennyit gyűjtöttek, ezek az események nagyon jó hangulatúak szoktak lenni. A végén pedig az iskola megkapja az összegyűjtött ruhákért a vételárat.
Nekünk fontos az, hogy ennek valóban menjen át az üzenete, jelenjen meg a környezettudatos attitűd is.”
Az első időkben mégsem az iskoláktól, hanem a szülőktől érkeztek a telefonhívások, akik arra voltak kíváncsiak, mi történik a leadott ruhával. Ma már mindenki elolvashatja, hogy a ruhák egy textilválogató üzembe kerülnek, ahol különböző szempontok szerint osztályozzák őket. A még használható, jó állapotban lévő darabok akár magyarországi használtruhaüzletekbe is kerülhetnek, de vannak olyan darabok, amelyeket exportálnak. Amelyek már semmiképpen sem hordhatók, azokból géprongy lesz. Illetve vannak Magyarországon is olyan üzemek, ahol szálakra bontanak bizonyos textileket, és ipari textilt készítenek belőlük, azaz újrahasznosításra kerülnek. Így a folyamat végén hulladék nem is keletkezik. És mi erről a szülők véleménye?
„Azt kell mondjam, az, hogy a ruhák textilválogatóba kerülnek, sokszor negatívabb attitűdöt kap, mint az adományozás. Pedig a Sulizsákkal az iskola pénzt, a gyerekek környezeti nevelési programot kapnak, így az egész sokkal többről szól, mint egy konténeres gyűjtés. Az elvitt PET-palackokból sem madáretető készül, hanem újrahasznosítják. Ráadásul ott még a lakosság fizet azért, hogy elvigyék a hulladékot, itt pedig mi fizetünk a ruhákért, amelyek utána a körforgásban maradhatnak. Erről szól az újrahasználat” – magyarázza Kriszti, akinek a kezdeti nehézségek sem szegik kedvét.
„A textilújrahasznosítás egészen nagy kérdőjel”
Elsődleges célként azt fogalmazza meg, szeretné, ha a sulizsákos gyűjtésre a papírgyűjtéshez hasonlóan készülnének a családok. A következő cél, hogy nevelési szinten is bekapcsolódjanak a gyerekek szemléletváltásába. A textilszemét problémája, amellyel szembe kell néznünk, ugyanis tényleg hatalmas.
„A textilújrahasznosítás egészen nagy kérdőjel a fenntartható divaton belül.
Tavaly számtalan magyarországi konferencián jártam, előadásokat hallgattam, és szerintem nagyon sok jó kezdeményezés van, de ilyen témával nem nagyon találkoztam. Nem tudja a világ, mit kellene ezzel kezdeni. Pedig a jövő az lenne, hogy például olyan központokat hozunk létre, ahonnan a jó ruhák vissza tudnak kerülni a körforgásba, a rosszakat pedig 100%-osan fel lehet dolgozni.”
A Sulizsákkal kapcsolatban az info@sulizsak.hu e-mail címen vagy ezen a linken vehetitek fel a kapcsolatot.
2018.04.03. at 09:43
A szakadt ruhát, a különboző textil és anyag darabokat, és a nem kész ruhákat miért nem veszik át? Ezek is újra hasznosíthatóak, pl autóipar, tisztítókendő gyártás stb. A műanyag flakonokat pl. Kínában hasznosítják újra és ők fizetnek érte annak aki Európában összegyűjtötte.
2018.04.03. at 11:52
Kedves Mónika! Erre valóban nem kérdeztem rá. Ezeket egyébként érdemes a fehér textilgyűjtőbe dobni, amely pl. a Textrade Kft.-hez tartoznak. Ők pont ugyanúgy hasznosítják újra a szakadt ruhákat, ahogy ön is írta. Üdv, Mengyán Eszter
2018.04.03. at 09:46
Kedves Krisztina!
Fantasztikus ötletnek tartom. Hogyan lehet bekapcsolódni ebbe a történetbe? Kisfiam győri iskolába jár, vajon ott is megvalósítható lenne?
Válaszát előre is köszönöm!
2018.04.03. at 11:54
Kedves Noémi! Krisztinával az info@sulizsak e-mail címen veheti fel a kapcsolatot. 🙂 Remélem, sikerül összehozni egy gyűjtést Győrben is. Üdvözlettel, Mengyán Eszter
2018.04.03. at 10:25
Kedves Krisztina! A rongyhulladék kezelésének van egy nagyon “ősi” módja is, amit még ma is többen űznek: a rongyszőnyeg szövés. Az üzletekben sokszor ál-rongyszőnyegek kaphatók, teljesen új anyagból készítve. Pedig az igazi a már másra nem jó ruhák, ágyneműk, stb. újrafelhasználásával készül. És az az igazi: nagypapa ingjéből, gyerekkori ágyneműből tovább él velünk a már emlékeket is hordozó szőnyeg. És ugyanígy, a valódi folt-takarók (patchwork) is így készültek.
2018.04.03. at 11:56
Kedves Katalin! Valószínűleg erre is gondoltak Krisztináék, ha nem is hangsúlyozta ki a cikkben. Sajnos, annyi ruhahulladék keletkezik a termelt mennyiség miatt (évente 80 milliárd új ruhadarab), hogy rengeteg rongyszőnyeget és textiltakarót kellene készíteni ahhoz, hogy ezeket felhasználjuk. De a blogon felhívom majd rá a figyelmet, köszönöm a kommentet! Üdvözlettel: Mengyán Eszter
2018.04.04. at 08:34
Már csak egy kérdésem van, az iskolák megkapják a leadott ruhák utén a teljes összeget vagy a Kft. von le a saját költségeire? Van haszna is az üzltből és ha van mire fordítja? Válaszát előre is köszönöm.
2018.04.05. at 12:50
Kedves Mónika! Én csak a cikk szerzője vagyok, információkat az info@sulizsak.hu e-mail címen kaphat. 🙂 Biztos vagyok benne, hogy minden kérdésre válaszolnak. Üdvözlettel: Mengyán Eszter
2018.04.06. at 10:48
Kedves Mónika!
Az iskolák természetesen a leadott ruhák utáni teljes összeget megkapják. Társaságunk nem minősül közhasznú szervezetnek, tevékenységünket gazdasági alapon végezzük.
2018.04.05. at 11:50
Nekem ez a rész problémás a szerződéskötésben (lásd alább), pláne hogy a nem megfelelő kategóriába tartoznak a szakadt, lyukas ruhák ill a túlhordottak is. És nagyon nem korrekt, hogy az oldalon rengeteg információ mellett a legfontosabb hiányzik, hogy mennyit adnak értük. Nos rákérdeztem, 50 Ft-ot kilonként. “A begyűjtött Sulizsákok elszállításáról a Kereskedő gondoskodik, majd a Sulizsákokat a telephelyén saját döntése alapján felbonthatja, a Használt Ruházati Termékek megfelelőségét megvizsgálhatja, a Feltételeknek és a jelen Szabályzatban meghatározottaknak meg nem felelő Használt Ruházati Termékeket kigyűjtheti, lemérheti majd az ily módon kapott mennyiséggel korrigálhatja az adott Begyűjtési Napon az adott Oktatási Intézményből begyűjtött Használt Ruházati Termékek után fizetendő vételár fizetési kötelezettségét (a továbbiakban: Korrigált Vételár). Vételárkorrekció hiányában a Korrigált Vételár azonos az átvétel során rögzített adatok alapján kalkulált vételárral. Ezen megvizsgálás során az Oktatási Intézmény, a hallgató/óvodás, illetve szülei, a Támogatott Intézmény, illetve a Vételi Jegyen szereplő személy nem jogosult részt venni, viszont köteles a megvizsgálás eredményét elfogadni.
2018.04.06. at 06:08
Nem értem miért kell ezen fennakadni. Nyilványvalóan van költsége a zsákoknak, szórólapnak, hogy elmennek a ruhákért, és elviszik, a gyerekeknek tartott tajékoztatónak, hogy erre időt szánnak, a szervezésnek. Miért probléma, ha keresnek ezzel pénzt maguknak is? Jobban esne a kukába dobni a rossz ruhát? Vagy ingyen odaadni valakinek? Így 50,-Ft-ot adnak kilójáért, és jóra tanítjuk a gyerekeket. A papírgyűjtésen mennyit adnak egy kiló papírért?
2018.04.06. at 09:48
Kedves Katalin!
Köszönjük észrevételét.
Honlapunk GYIK menüpontja alatt teljesen nyilvános a ruhákért fizetett kilónkénti átvételi ár.
Sajnos gazdasági társaságunk sem állami támogatásban, sem Európai Uniós támogatásban nem részesül, nem minősül non-profit szervezetnek, adományokat sem kap, így a működésének alapjait, tevékenységünk végzésének feltételeit saját forrásból valósítjuk meg. Tevékenységünk során a ruhafelvásárlással foglalkozó cégek feltételeit kénytelenek vagyunk betartani, ezért van az, hogy egyes ruhaneműket nem tudunk átvenni. Ugyan nem minősülünk közhasznú szervezetnek és kifejezetten nem titkoltan a tevékenységünket gazdasági alapon végezzük, még is úgy gondoljuk, hogy kiemelt társadalmi felelősségvállalás jellemzi cégünket. Amellett, hogy tevékenységünk hozzájárul a környezetterhelés csökkentéséhez, odafigyelünk az érintett Oktatási Intézményekben tanuló gyermekek szemléletformására és büszkeséggel tölt el minket, hogy a Sulizsák Program keretében az érintett Oktatási Intézmények, illetve alapítványaik lehetőséghez jutnak fejlesztési elképzeléseik megvalósítására.
2018.04.07. at 07:19
Jelenleg a papírért 10Ft-ot kap kilónként az óvodánk.
2018.04.08. at 07:50
Nekem tetszik az alapötlet. Az viszont nagyon nem tetszik, hogy versenyt csinálnak belőle az osztályok között. Egyrészt minek? Magyarországon mindig azt hiszik, ezzel lehet motiválni a gyerekeket. Véleményem szerint az, hogy a szemétdomb helyett jó helyre, újrahasznosításra kerül sok.feleslegük – és ezért még pénzt is kapnak, bőven elegendő motiváció.
Ami a leginkább nem tetszik a versenyeztetésben, hogy ebben az esetben teljesen visszás, épp ellentétes a verseny és az akció üzenete. A legtöbb ruhát gyűjtő osztályé a dicsőség? Mert ez nem egyértelmű számomra a cikk alapján. De ha igen, akkor a verseny épp szembe megy a szemléletformálással, környezettudatos neveléssel – hiszen azt az osztályt díjazza, aki a legtöbb ruhát vásárolta feleslegesen. Ehh…
2018.04.16. at 10:10
Kedves Lívia!
Az, hogy a gyűjtésben leadott mennyiségről osztályonkénti kimutatást készítsünk az intézmények kérése volt. Minden intézmény maga dönti el, hogy ezt a kimutatást használja-e vagy sem. Ez nem szerves része a programnak. A Sulizsák tapasztalata az, hogy a gyerekek a csapatmunka iránt nagyon lelkesek és pozitív üzenete számukra első sorban abban áll, hogy melyik osztály gyűjtött a legtöbbet az intézményük megsegítésére.
2018.04.10. at 10:26
Igen, a versenyeztetés része engem is zavar. Miért kell Magyarorszàgon mindennek a versenyröl szólni iskolai kertek között? Még ennek is. Egyébként jó ötlet! 🙂
2018.04.26. at 03:53
Kedves Hozzászólók!
Érthetetlen számomra a negatív hozzászólás, ahelyett , hogy örülnénk, hogy egy környezettudatos, pozitív gondolkodást varázsol az iskolán keresztül a gyerekeink életébe. Számomra már az is nagyon pozitív, hogy a gyerekeket a program által kicsit elgondolkodtatja. Nagyon szimpatikus Krisztina életszemlélete! Én Kanadában élek a családommal és néha rossz látni, hogy gyerekek a méregdrága ruhaikat ledobálják a földre, mert ugye van rá pénz, hogy újat vegyen a szülõ. Én 90%-ban a ruháimat és a kislányom ruháit és játékait is használtkereskedésben veszem. A kereskedés a környéken élõ emberek leselejtezett dolgait árusítja. Nagyon élvezem, hogy a kislányom milyen nagy örömöt lel abban, amikor bemegyünk és választhat magának pár $-ért egy játékot. Pontosan tudja, hogy az elõtte egy másik gyereké volt és neki ebben semmi különös nincsen. Megtehetnénk ,hogy újat veszünk mindenbõl, de az ilyen és ehhez hasonló nevelés, szerintem sokkal fontosabb, mint egy új ruha vagy játék. Gratulálok Krisztinának és sok sikert kívánok!
2018.09.24. at 08:28
Nagyon jó kezdeményezés. Sok sikert kívánok ahhoz, hogy minél több helyen megvalósulhasson e tevékenység.
2018.09.28. at 11:53
Ahogy elkezdtem olvasni a cikket, arra gondoltam, hogy ez az, jusson el minél többiekhez, hogy a textilszemét (azaz a már széthordott, elnyűtt ruhák) nem a kommunális kukába való, hanem el lehet juttatni cégekhez, akik felhasználják az iparban, és milyen jó, hogy működik ennek egy rendszere…
Aztán csalódtam, mert nyilvánvalóvá vált, hogy itt nem a textilszemeten, hanem a használtruhán van a hangsúly. Persze, ettől még hasznos a tevékenység, hiszen hasznosul a ruha, és ha van olyan ember, aki a kuka helyett itt adja le a màr nem kellő szép ruhákat, az nagyon szuper. De ùgy látom, pont hogy az eredeti értelemben vett textilszemét van kizárva a versenyből.
Ha én vezetnék egy iskolát, előbb szerveznénk egy ruha- csereberét (tehát rövidebb úton megtörténik a program célja), és csak a maradékot adnánk le.
A verseny (és tudom, hogy ez az iskola ügye) pedig szerintem is borzasztóan visszás.
Nem tartozik egy kategóriába a papírgyűjtéssel. A papírgyűjtésben szemetet ( géprongy, rossz ruhák) gyűjtenek, és nem menő könyveket, folyóiratokat ( szép ruhák) vásárol fel egy antikvárium. Félreértés ne essék, távol álljon tőlem a kommunista szemlélet (“gonosz, kizsákmányoló gazdagok”), igenis szerezzen sok pénzt az ember, akinek van egy jó ötlete, és megvalósítja, de mi lenne, ha a rossz ruhák is beszallhatnának (ha már textilhulladékról van szó), mondjuk nem 50, hanem 5 vagy nulla forintért?
2018.09.28. at 14:19
Szerintem egy induló vállalkozásnál fontos minden hasonló visszajelzés, mert úgy alakulhat a vállalkozás is. Szerintem tökjó lenne, ha ez a komment eljutna a Sulizsákhoz is. Én arra biztatlak, hogy írj nekik is. 🙂
2018.10.04. at 12:17
Nagyon jó gondolat, támogatom.
Egy problémám van vele: nylon zsákban?
Textilzsák, kávézsák? nem jobb lenne?
2018.11.01. at 20:07
Biztosa soan jelentkeznek, én tavasszal regisztráltam az iskolánkat és még semmi reakciót nem kaptam egy automata válaszon kívül. ☹
2018.11.02. at 17:46
🙁 Sajnálattal hallom. Érdemes lenne írni nekik újra. Tudom, hogy macera, de körülbelül egyszemélyes vállalkozásról van szó és tavasszal az interjú után rengeteg megkeresés érkezett hozzájuk. Még egy levelet talán megér!
2023.04.15. at 09:23
Nagyon felcsigázott és különben az Európa rádióban hallgattam az imént azonnal rákerestem nagyon motivál. Én az ország déli részén lakom eléggé pazarló vidék a környezetvédelem még nem nagyon indult be de jó lenne ha én is tudnék tenni ez esetben valamit! Lányom külföldön sok sok Környezetvédő programban még neki is elküldöm! Észtországban már sok mindent tesznek a környezetért persze kevesen is vannak hozzá.)
2024.04.24. at 22:39
Kedves Eszter és Mindenki!
Én most találkoztam gyermekem iskolájának oldalán, hogy ilyen Sulizsák gyűjtés lesz. Utánaolvastam, ezt a cikket is és a kommenteket is. Próbálom az ellenérzésemet és szomorúságomat legyőzni, de nem találok érveket.
Itt Budapest belvárosában gyalogtávolságban van 4-5 adománybolt. Rászorulók is vannak bőven ( én sem vettem meg tegnap egy cipőt a gyereknek, mert még innen sem engedhetem meg mindig magamnak 2 diplomával, noha a gyerelábikó nő.). Kerületi zero waste csoportban hirdettem vasárnap egy zsák ruhát, 4-en jelentkeztek érte, és boldogan vitte el pár óra múlva egy anyuka. De ha a kuka mellé tesz ki a házban valaki ruhát/cipőt/táskát, az is órákon belül új gazdára talál. Tényleg őszintén van olyan család, aki nem tud mit kezdeni ma a kinőtt ruháival???? Hol????Ki???? Vidéken nincsenek ilyen leadóhelyek, az lehet, ellenben szegénység az bizony van, és hordható, jó ruhák ingyen kizárt dolog hogy ne találjanak gazdára pillanatokon belül Mo.-on akár az utcáról is. Ezt egyszerűen nem tudom elhinni!!!! Én pár elhasznált fehérneműn kívül kukába ruhát sosem dobtam. Ha foltos, szakadt, na akkor megy a H&M-be vagy portörtlő/felmosórongynak evente 1-2 kis zacskónyi. Az ilyen ruházati hulladékok esetleg okozhatnak valós problémát Mo.-on, de ugye ezeket a Sulizsák sem veszi be! Nagyon nagy kár, mert ez A Hulladék!
A gyermekem iskolájába sok gyerek jár, akik jomódúak. Biztosan sokan fognak bevinni ruhákat, és bizony fáj a szívem, hogy azokat előbb a gyerekek és szülők itt helyben nem válogathatják ki, és amit itt helyben újra hasznosítani lehetne, az elmegy messzire zacskóban, vagy épp a sarki turkálóba jön vissza ahol drágán megveheti valaki, miközben milyen nagy öröm lehetne egy ilyen pénz nélküli adományozós esemény, ez mennyire igazán ökologikus gondolkodás volna! Ez után a maradék mehetne a Sulizsákba, dehát nyilván ez nem elég nagy üzlet, ahhoz, hogy értelme legyen csinálni. Az iskola pedig örül minden fillérnek plusz tanári leterheltség nélkül (ugye már tűrőképességük hatarán túl vannak eleve) , pedig ha a szülők zsebében több marad, mert ruhára kevesebbet kell költeni, akkor az iskolai bálon is több tombolát tudnának eladni. Vagy még így is megérné? Megszervezni/megszerveztetni az iskolával-szülőkkel egyeztetve egy helyi ingyenes iskolai előválogatást az elszállitás előtt a Sulizsák program részeként? Lehetne így igazi win-win helyzet? Az üzlet szempontjából ez nyilván visszalépés, a munka kicsit több is vele, a lelkiismeret szempontjából viszont forditva. Valós ruházati lokális hulladék és felesleg begyűjtése lenne! De a jelenlegi üzleti modell számomra nem öko, sokkal inkább rejtett kis kincsekhez hozzájutás trükkös és öko-körítéssel manipulált versengő módon, ez az amire példát mutat, és amit nem tudok támogatni, mégha az eredeti célt csupa jó szándék vezette is, és alig nyújt megélhetést ez a biznisz.
Bár nem tudok érzelemmentesen írni ebben a témában most, mert érintve vagyunk, de remélem azért érezhető az is, hogy egyáltalán nem rosszindulat és fikázás vezérel, hanem a mindenki számára elfogadható jó, a haszon és a lelkiismeret kényes egyensúlyán alapuló valós megoldás keresése tiszta üzleti kommunikációval.