Amikor 2016-ban elindítottam a blogot, tudtam, hogy szeretnék néhány kihívást végigcsinálni. Az egyik az volt, hogy megpróbálom a szekrényemben szomorkodó alkalmi ruhát legalább harmincszor viselni – 29-szer a hétköznapokon.
A harmincas szabályt Colin Firth felesége, a fenntartható divat egyik legismertebb nagykövete, Livia Firth tette világszerte ismertté. Azt kéri, mielőtt megvásárolnánk egy ruhát, gondolkozzunk el, viselnénk-e legalább harmincszor. Ha a válasz igen, akkor vegyük meg, így már jelentősen tudatosabb és fenntarthatóbb lesz a fogyasztásunk.
A #30wears kihívásról bővebben itt olvashattok.
Kritika
A #30wears kihívásnak természetesen számos kritikája akadt. Vannak olyanok, amelyek szerint a 30 túl kevés, miért nem inkább 300 vagy még annál is több? A kihívás Nagy-Britanniából indult, ahol a fogyasztás emberi ésszel felfoghatatlan méreteket ölt, minden buliba új ruha kell, az Oxford Streeten hömpölyög a tömeg, a ruhák néhány hetet töltenek a gardróbban, majd száműzik is őket. Számukra tényleg a harmincas szabály lehet kihívás, Magyarországon valószínűleg kalkulálhatnánk egy új számot. Más kritikák szerint nem szabadna minden ruhadarabot egy kalap alá venni, hiszen egy bugyit vagy zoknit jó esetben bőven többször viselünk harmincnál, míg egy alkalmi ruhadarab vagy elegánsabb holmi esetén ez szinte kivitelezhetetlen.
Én levélben, üzenetben számtalan visszajelzést kaptam arról, hogy a harmincas szabály sokaknál itthon is működik. Aki először hall a divatipar árnyoldalairól, szeretné tudatosabbá tenni a ruhavásárlását, annak ez óriási segítség lehet. Azoknak talán kevésbé, akik elhagyták a belépő szintet, és érdekelni kezdte őket a minimalizmus, a zero waste, így a kapszulagardrób témája is. Ott már bőven nem 30-as szabályról beszélünk. Nekik inkább a kiegészítések lehetnek fontosak.
Kiegészítés
Mielőtt megvásárolsz egy ruhát, ne csak azt a kérdést tedd fel, hogy viselnéd-e legalább harmincszor, hanem ezeket is:
- Olyan minőségű, hogy kibír legalább 30 mosást?
- Fél év múlva is szívesen felveszem majd?
- Egy év múlva nem lesz ciki felvenni?
Az én kihívásom
Ha először ezt a cikket olvasod, menj vissza ide, mert ebben mutatom meg a rózsaszín ruhát, amely a kihívás főszereplője. 2011-ben viseltem egy esküvőn, utána még hétköznapokon kétszer. 2016-ban a blog első nagy projektje volt, hogy Mészáros Virággal összeálltunk, és egy esős októberi napon (az októbert megterveztük, az esőt nem kértük, de kaptuk) befotóztuk a szetteket. Virág azóta is a blog első számú fotósa, és rengeteget fejlődött két év alatt. Egyetlen dolog nem változott: imádom a fotóit! Itt nézhetitek meg a honlapját, itt a Facebookja és itt az Instagramja is.
Akkor lássuk a szetteket! (Nem lesz mind díjnyertes, nekem is vannak kedvenceim, és van, amire azt mondom: soha többet!)
30/1 – Nyaklánchoz a szettet
Erről a szettről itt írtam bővebben – amikor még úgy volt, hogy mindegyiket külön-külön mutatom meg.
30/2 – Alkalmi ruha sportcipővel
Erről is van külön bejegyzés – katt ide!
30/3 – Francia szett
Bővebben itt írtam róla.
30/4 – Kék pulcsi + gumicsizma
A gumicsizmákról értekeztem itt!
30/5 – Khaki kabáttal
A teljes szettért kattintsatok ide!
30/6 – Cicás harisnyával
30/7 – Kötöttek
Azóta tudom, milyen színeket érdemes viselnem, hogy ne tűnjek nagyon betegnek vagy fáradtnak.
30/8 – Színátmenetes harisnyával
A fotókon látható harisnyák lelőhelye a Virivee.
30/9 – Farmerdzsekivel, tavasziasan
Bár mi 2016 őszén fotóztunk, ezt a szettet tavaszra terveztem.
30/10 – Rózsaszín és spenótzöld bevetésen
A képen látható táskát így készíthetitek el.
30/11 – Egyszerű, de nagyszerű: kardigánnal
Hasonló módon viseltem a ruhát a fotózás előtt is.
30/12 – Kardigán másodszor
Ezt a kardeszt a Printából kaptam kölcsön a fotózásra. Majoros Zitával, a Printa vezetőjével itt olvashattok egy interjút.
30/13
A pulcsit a húgomtól kaptam kölcsön.
30/14
Ezt a bőrdzsekit és a szőrös mellényt azóta is rendszeresen viselem együtt.
30/15
A Printából kaptam kölcsön ezt a merevebb, használt bőrből készített felsőt. Ebben csak menetelni lehetett.
30/16
Nagyon bírom a rétegeket, ez az összeállítás azért is az egyik kedvencem.
30/17
A farmer ingruhát ezerféle módon ki lehet használni.
30/18
Ha be kellene kuckózni valahova, ez lenne a tökéletes szett.
30/19–20
Azóta ezek a pulcsik nincsenek a ruhatáramban. Sokkal hidegebb árnyalatokat viselek.
30/21
Zseniális ez a harisnya! A kedvenc gyöngyös pulcsim #turikincs darab. Rendszeresen viselem, és még mindig bírja.
30/22
Erre szoktam mondani, hogy nem egy díjnyertes szett.
Összesen 22 szettet tudtam összeállítani 2016-ban. Azóta folyamatosan viseltem őket, egy ideje viszont nem volt rajtam a rózsaszín ruha. Ha beleszámolom az esküvőt és azt a két alkalmat, ami nem volt befotózva, akkor 25 különböző módon viseltem eddig. A maradék 5 várat magára, de valamikor befotózzuk azokat is.
2018.11.01. at 21:27
Annyira gyönyörű ez a ruha, hogy mióta megláttam, azóta vágyok rá 😀 Nagyon szuper összeállítások, irigylem is az ízlésed, amivel fel tudsz öltözni 🙂 Ezek a ruhák egyébként turiból vannak?
2018.11.02. at 17:49
Köszönöm szépen! Nekem is rengeteget segít a Pinterest, amit megpróbálok a saját nyelvemre lefordítani. Itt például tüllszoknyás utcai összeállításokra kerestem rá. Egyik szett sem lett olyan menő, mint a képeken, de inspirációnak nagyon jók voltakm. A legtöbb turiból van, a saját ruhám, kértem kölcsön húgomtól is, illetve kaptam kölcsön a Printától a fotózásra 1-2 darabot.
2019.04.22. at 12:52
Most kedvet kaptam, hogy új életre keltsem az alkalmi ruháimat!
2023.01.08. at 23:57
Nagyon tetszik, mert újraértelmeződik vele, hogy mi is az, hogy alkalmi ruha? Így új szemmel tudok a ruhatáramra nézni. Eddig azt hittem: túl sok benne az alkalmi, most majd kihívás elé állíthatom őket.